Egyszínű, szürke ékszerek, kulcstartók, sörnyitók Laosz esti piacán… a már megszokott színkavalkádból éles kontraszttal tűnnek ki ezek a szuvenírek. Egy tábla áll mellettük, közelebb lépek, hogy elolvassam. Elszorul a torkom, sokként hat rám.
A táblára az alábbi sorokat írták:
„Ezek a karkötők bombák voltak. Mi karkötőket készítünk, nem harcolunk. Az alapanyag az az alumínium, amit 1964 és 1975 között, a titkos háború idején bombaként dobtak országunkra. A háború után megtanultuk, hogyan használhatjuk fel a bombákat, amik elpusztították az életünket. Ajándéktárgyakat készítünk belőlük: pl. evőpálcikákat, kanalakat, gyűrűket, sörnyitókat, karpereceket stb. Gyönyörű karkötőkké formáljuk őket, új jelentést adva nekik. Ez segít kitörni a szegénységből. Vedd vissza a bombákat. Köszönjük a támogatást”
Felkavaró volt olvasni ezeket a mondatokat, hazatérve sem hagyott nyugodni a téma. Próbáltam felidézni egykori történelem óráimat, de akárhogy is gondolkodtam, nem emlékeztem, hogy Laosz részt vett volna nagyobb háborúkban – legalábbis közvetlenül semmiképp. A Múlt-kor történelmi magazin cikkéből kiderül, titkos katonai műveletek húzódtak a háttérben Laosz sorsát pedig az ország földrajzi helyzete pecsételte meg.
Laosz bombázása
Utánaolvasva az eseményeknek, megdöbbentő adatokra bukkantam. A vietnámi háború ideje alatt az Egyesült Államok több mint 250 millió bombát szórt Laosz területére. Ebben az időszakban az ország népessége mindösszesen 2-3 millió fő között mozgott, így fejenként körülbelül 100 bomba hullott rájuk.
Az akkori pusztítások óriásiak voltak, és a rémálomnak még nincs vége. A bombák 30%-a nem robbant fel, és ugyan a hatástalanítás folyamatosan zajlik, mai napig szedi ártatlan áldozatait.
Az utak, települések már biztonságosnak tekinthetőek Laoszban, ám a fel nem robbant bombáknak sokszor földművesek vagy gyerekek esnek áldozatául, akik letérnek a „kitaposott útról”.
És mi marad a bombák és a pusztítás után? Alumínium.
Valaki felfedezte, hogyan lehetne valami jó célra használni mindazt az alumíniumot, ami a bombák után hátramaradt Laoszban, mert abból sajnos van bőven. Az ügyes kezű laosziak most ajándéktárgyakat készítenek, amelyeket az esti piacokon árulnak. Abban bíznak, hogy a bevételből azokat a családokat tudják támogatni, akiket a legjobban sújtott a háború.
A témában az alábbi cikkek voltak segítségemre, ha pedig Laoszban jártok, Luang Prabang-ban, az UXO Múzeumban tudhattok meg érdekes információkat.
mult-kor.hu: Hogyan lett Laosz a világ legtöbbet bombázott országa
elle.hu: A titkos háború hagyatéka Laoszban
világpolitika.blog.hu: Laosz gyilkos öröksége