Szűk utcák, ódon épületek és ezerszínű lampionok teszik varázslatossá a Vietnámban található Hoi An óvárosát. A hely hangulatos fényeivel, különleges gasztronómiájával és történelmi utcáival a turisták kedvence.
Az óváros magával ragadó hangulata
Hoi An óvárosa egykor fontos kereskedelmi kikötő volt, mára az UNESCO világörökségi helyszíne, amely magában őrzi a helyi és az ott kereskedő nációk (főleg Kína és Japán) építészeti és kulturális kincseit. Maga az óváros viszonylag kis területen helyezkedik el, akár pár óra alatt is körbe lehetne sétálni, valahogy mégis napokra beszippantja a látogatókat.
Bár a település kikötő jellege megszűnt, a kereskedés egybeforrt létükkel: a történelmi épületekben természetes anyagokból készült ruhákat, kiegészítőket, méretre szabott öltözékeket, kézműves termékeket, és színes lampionokat, lámpásokat árulnak, de a vietnámi fűszereket, teákat is megtalálhatjuk itt.
Hoi An szűk utcáin és a folyóparton egymást érik a hangulatos éttermek és kávézók. Olyan különlegességeket is kipróbálhatunk, mint a lótusz, citromfű és más gyógynövények keverékéből készült teát vagy a jeges kókuszkávét.
A díszes utcák, épületek napközben is gyönyörű látványt nyújtanak, de amint besötétedik, a többezer lampion fénye még varázslatosabbá teszi az óvárost.
Már önmagában ezért az élményért érdemes ellátogatni Hoi An-ba, de a város műemlék épületei is kihagyhatatlanok.
Látnivalók Hoi An óvárosában
Hoi An óvárosába elvileg ingyenes a belépés, hiszen nyílt utcákról van szó, de elvárt és igazából hasznos is jegyet váltanunk a helyszínen (kb. 5-6 dollár). Ez a jegy a területen található 22 műemlék épületből 5 látogatását teszi lehetővé, amelyek között lakások, múzeumok, templomok, díszes közösségi terek is fellelhetőek, sőt akár belépőt jelenthet egy tradícionális zenés, táncos előadásra is.
A lehetőségek tárháza folyamatosan bővül, íme néhány közülük:
Cau Chua (Pagoda) híd
Hoi An egyik jelképe a 18. században épült, japán stílusú híd, amely meghökkentő módon buddhista templom is egyben.
Old House of Tấn Ký
Ez a régi ház a 18. századi tipikus kereskedői otthon remek példája. Kialakítása jól szemlélteti a történelmi kínai, japán és vietnami építészeti stílusokat.
Fukian Assembly Hall
1757-ben épült Hoi An egyik legnagyszerűbb és leghíresebb kongresszusi terme. Kezdetben társadalmi célokat szolgált, majd később templommá alakították át Thien Hau istennő tiszteletére, aki a tengerészeket óvja a rájuk leselkedő veszélyektől.
A tradicionális orvoslás múzeuma
A múzeum 2019-ben nyitotta meg kapuit: több mint 200 műtárgyat és a hagyományos gyógyításhoz kapcsolódó gyógyfüveket, eszközöket, bútorokat rejt magában. A nem túl élethű emberalakokkal a szemünk előtt elevenedik meg az orvoslás múltja.