Sokan álmodunk arról, hogy egyszer csak mindent hátrahagyunk és világgá megyünk. Nos, én pont így tettem, és novemberben 4 hónap felejthetetlen utazásra indultam Dél-Kelet Ázsiába. Arról, hogy hogyan is jött az ötlet, egy korábbi bejegyzésemben írtam és megígértem, hogy a felkészülésről is mesélek majd.

Buddha szobor Thaiföldön
Minden augusztusban kezdődött, amikor felmondtam a munkahelyemen és választás előtt álltam: vagy keresek egy másik munkát vagy megvalósítom egy régóta dédelgetett álmom. Nem kérdés, merre billent a mérleg nyelve.
Sok blogot, fórumot, facebook csoportot olvastam át angol és magyar nyelven is, hogy bővebb képet kapjak arról, mi is várna rám Ázsiában, és mely országok állnának legközelebb a szívemhez. 8 országról előbb 6-ra, majd útközben 4-re csökkent a listám, hiszen rájöttem, még egy hónap is kevés ahhoz, hogy egy országot igazán megismerjek.
Ázsia olcsón – lehetséges!
Az első és egyben a legfontosabb feladat a költségvetés megtervezése volt. Próbálhatunk diszkrétek lenni, de valljuk be, mindenkiben ez az első kérdés, ami megfogalmazódik.

Laosz pénzneme a lao kip
Több ismerősöm is megkeresett már, hogy „Jó, jó, szép ez az Ázsia, meg nem is akarok a pénztárcádban turkálni, de…” Mivel én az utazás hátizsákos formáját választottam, így az én keretem merőben eltérhet azokétól, akik 4-5 csillagos hotelekben, koktélokat kortyolgatva élvezik a nyaralást. Nincs is ezzel semmi gond, de én más élményeket kerestem.

Különleges kapszula hostel Vietnámban
Szállodák helyett főleg olcsó hostelekben aludtam (2-5 font éjszakánként, sokszor reggelivel). Éttermek helyett az utcai árusokat és helyi kifőzdéket részesítettem előnyben (2-4 font üdítővel együtt). Tuktuk és bérelt motor helyett tömegközlekedést választottam, stoppoltam és sétáltam. Ha valamilyen programon akartam részt venni, akkor szántam időt arra, hogy megtaláljam ár-érték arányban a legkedvezőbbet.

3.5 fontos szobához ilyen reggeli járt ingyen Hanoi-ban
Mindent összevetve, óvatos kalkulációval 1500 fontot tettem félre vízumokra, repjegyekre és szárazföldi határátlépésekre, valamint további napi 20 font költőpénzt számoltam, amely magába foglalja a szállást, étkezést, helyi sim-kártyákat, belföldi utazásokat, programokat, belépőket, mosást, ajándékokat stb.
Szerencsére Dél-Kelet Ázsia a legjobb úti cél, ha a legkevesebből akarjuk a legtöbbet kihozni.
4 hónap alatt sikerült a tervezettnél is jobban gazdálkodnom, így összesen 3 ezer fontot költöttem mindenre, beleszámolva a vonat- és villamosjegyemet is, amivel kijutottam a reptérre itthonról.

Ajándéktárgyak az éjszakai piacon
Ez nem azt jelenti, hogy sanyargattam magam. Ha magányra és kényelemre vágytam, én is foglaltam hotelt, ha európai ételeket kívántam, hát azt ettem (élek-halok a pizzáért és a hamburgerért). Néha ugyanúgy megittam egy-egy koktélt vagy élveztem egy masszázst és emellett olyan élményekre is befizettem mint pl. a kajakozás, zipliningolás, vagy elefántokkal való találkozás.

Mentett elefánt a kambodzsai dzsungelben
Mi a titkom?
- Ázsia nagyon olcsó, minden tekintetben – ez egy szuper alap.
- Kiadásaimat Excel táblázatban vezettem, de számos mobilapplikáció is létezik, hogy féken tartsuk költekezéseinket.
- A rendszeres foglalások miatt néhány szálláshelyen kedvezményeket, vagy extra szolgáltatásokat (pl. ingyen reggelit) vehettem igénybe.
- Minden országban picit utánajártam a valós áraknak, így felkészülve tudtam vásárolni a piacokon, és jegyet váltani a helyi közlekedésre.
- Kicsi hátizsákkal utaztam, így helyhiány miatt nem vettem felesleges dolgokat, csak azért mert szép, aranyos vagy olcsó volt.
- Ugyanennek a kisebb táskának köszönhetően extra poggyászárakat sem kellett fizetnem, amikor repülővel utaztam.
Hogyan fértem bele egy 35 literes hátizsákba?
Ez a következő bejegyzésem témája, ahol egyben a nagy pakolós listám is megtalálható, ide kattintva. Ha bármilyen kérdésed akad, keress bátran Facebook-on.